Share this post on:
23
юни
2018
На 23 юни на територията на НИАР „Мадара” започна третото поредно издание на Националния средновековен събор „Магическата Мадара”, в което взеха участие реконструктори и любители на историята от цялата страна, като стремежът бе участници и посетители да се доближат максимално до средновековния начин на живот, да се запознаят гостите с бит, облекло, храна, занаяти, ритуали и обичаи, воинско снаряжение и въоръжение, характерни за този период по нашите земи. Организатори на събитието са: Регионален исторически музей – гр. Шумен, Национално дружество „Традиция” клон Шумен, „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол” гр. Варна.
Мястото и времето на провеждането на събора са избрани неслучайно. Мадара от хилядолетия е сакрално място за обитателите на района. Скалите и водата тук са свещени и магически за праисторическите хора, траки, римляни, българи езичници, християни и мюсюлмани. Тук се преплитат пътищата на религии, народи и култури. А времето, навръх Еньовден, древен празник на лятното слънцестоене, губещ дирите си в предисторически времена, съчетал в себе си християнство и езичество. Във връзка с него бяха възстановени и изпълнени ритуали и обреди - народни, християнски и езически, връщайки ни към корените, към оная българска древност, изгубена във времето, в която търсим сила и опора за да се съхраним като народ. Пред скалния релеф ритуално беше поставена шепа пръст от земите на цар Самуил, ритуал иницииран през 2016 г. с поставяне на пръст от старите български земи с посланието „Така както се събира земята ни, така да се съберат и всички българи по света“.
По време на събора посетителите се запознаха в лагерите на участниците с бита, традициите, въоръжението и снаряжението на старите българи и съседните нам ромеи, докоснаха се до хладното историческо оръжие на българите, имаха възможност да стрелят с лък по мишена, да опитат конна езда и да се запознаят със средновековната традиционна кухня. Бяха представени и традиционните занаяти от средновековието – плъстарство, грънчарство, монетосечене и металопластика, изработване на брони, шлемове и защитно въоръжение, дървообработка и др.