Tags: История на Шумен, Духът на Шумен през вековете, Знамето на Шуменския революционен комитет, НД "Традиция" , Унгарските емигранти в Шумен
Share this post on:
Тържествен богоявленски водосвет на бойните знамена, хоругви и знамената - светини бе отслужен в Шумен на 6 януари - Йордановден. Церемонията се състоя пред сградата на община Шумен и бе извършена от председателя на църковното настоятелство на шуменския православен храм „СВети Три Светители“ свещеноиконом Красимир Капитанов.
Отец Красимир Капитанов поръси със светена вода знамената на Военно формирование 34200, копие на знамето на 7-ми Преславски полк, знамето на учебна база "Панайот Волов", знамето на Ботевата чета, клубното знаме на родолюбивий комитет "Крум Страшний, знамето на Борис и Симеон, знамената на цар Калоян и Шишмановци, знамето на Констанин и Фружин, клубното знаме на шуменския клуб "Традиция". Бойните знамена, хоругвите и знамената светини бяха носени от представителна част на шуменския факултет към Националния военен университет, на Военни формирования 34200 и 54060, на РК "Крум Страшний", на Регионален клуб "Традиция" - Шумен и СНЦ „Жива история“.
Войсковите части и представителите на патриотичните клубове, водени от своите бойни знамена и знамена - светини преминаха в тържествен строй аплодирани от гражданите и официалните гости.
Бойното знаме се освещава само веднъж, при даряването му на военната част, а на празника Богоявление, след Великия водосвет, се благославят и знамената.
Водосветът се прави за здраве и успехи на армията ни. Той е обред, установен според каноните на църквата, като неговата символика е, че водата пречиства греховете, благославя и има целебна сила. Затова преди сражения православните армии са ръсени със светена вода и воините влизали в боя, като вярвали, че имат Божията закрила срещу неприятеля.
За първи път водосвет на бойните знамена е отслужен по времето на цар Симеон Велики преди битката при Ахелой през 917 година. Знамената били благословени с вода от река Янтра, където извършвали тогава Великия водосвет. До падането на България под османско владичество преди всяка битка, която води българската войска, се извършва водосвет на бойните знамена. След Освобождението тази традиция е възстановена от първия военен министър на Княжество България Пьотр Дмитриевич Паренсов и продължава до 1946 година.
След демократичните промени у нас ритуалът Водосвет на бойните знамена и флагове е възстановен през 1993 година. Оттогава, всяка година на 6 януари - Богоявление, във всички гарнизони в страната, след прочитане на молитва „За успех на народа“ се ръсят със светена вода за здраве и успехи частите на Българската армия, бойните знамена и знамената светини.